رفتن، رسیدن است...
 
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور رامسر

اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ

کتاب «راز قطعنامه» به چرایی و چگونگی پایان جنگ تحمیلی پرداخته است و جریاناتی که منجر به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط امام خمینی (ره) و «سر کشیدن جام زهر» از سوی ایشان شد، را معرفی و بررسی کرده است.

 

برای خرید اینترنتی کتاب،بر روی عکس کلیک نمایید.

 

27 تیر، مصادف است با سالروز پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل از سوی جمهوری اسلامی در سال 1367، که حضرت امام خمینی (ره) از آن با عنوان «سر کشیدن جام زهر» یاد نموده است.

امام خمینی (ره) در پیامی که خطاب به حجاج بیت‌الله الحرام صادر کردند، عباراتی به کار می‌برد که حاکی از این است که ایشان علی‌رغم میل باطنی و تصمیم شخصی مجبور به پذیرش قطعنامه شده‌اند. ایشان می‌فرمایند:‌ «خوشا به حال جانبازان، اسرا، مفقودین و خانواده‌های معظم شهدا؛ و بدا به حال من که هنوز زنده مانده‌ام و جام زهرآلود قبول قطعنامه را سر کشیده‌ام و در برابر عظمت و فداکاری این ملت بزرگ احساس شرمساری می‌کنم ... قبول این مسئله برای من از زهر کشنده‌تر است؛ ولی راضی به رضای خدایم و برای رضایت او، این جرعه را نوشیدم... شما می‌دانید که من با شما پیمان بسته بودم که تا آخرین قطره خون و آخرین نفس بجنگم؛ اما تصمیم امروز، فقط برای تشخیص مصلحت بود و تنها به امید رحمت و رضای او از هر آنچه گفتم گذشته و اگر آبرویی داشتم، با خدا معامله کرده‌ام... من باز می‌گویم که قبول این مسئله برای من از زهر کشنده‌تر است؛ ولی راضی به رضای خدایم و برای رضایت او این جرعه را نوشیدم...»

کتاب راز قطعنامه جلد 48 از مجموعه نیمه پنهان یکی از چالش برانگیزترین کتاب‌هایی است که از سوی دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان به تاریخ‌پژوهان و عموم علاقه‌مندان هدیه می‌شود.

زیرا چاپ پاورقی آن در روزنامه کیهان از یک سو با اعتراض برخی از مدیران دخیل در پذیرش قطعنامه و از سویی دیگر با استقبال و حمایت گسترده مردم همراه بود. بدین سبب مؤلف کتاب پس از جمع‌بندی بازتاب افکار عمومی اقدام به جمع‌آوری اسناد متقن تاریخی بیشتری کرد تا کتاب حاضر علاوه بر مطالب چاپ شده در روزنامه، حاوی پاسخ‌هایی به برخی شبهات باشد.

اگر بپذیریم که هر جنگی آغاز و فرجامی دارد تنها پرسشی که باقی می‌ماند این است که در فاصله تصویب قعطنامه 598 در تیرماه 1366 در سازمان ملل متحد تا پذیرش آن توسط حضرت امام(ره)، که از آن به جام زهر یاد کردند چه کسانی کوشیدند تا برتری نظامی بر عراق در سال 1366 را وارونه و ضعیف جلوه دهند؟!

در پشت پرده چه اقداماتی رقم خورد که حضرت امام(ره) که با خطابه‌های عاشورایی خود مردم و رزمندگان را به دفاع و جهاد تا رفع فتنه دعوت می‌نمود، به ناگهان جام زهر می‌نوشد؟!

آیا به واقع آن همه عزم و توانی که رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس، با وجود تحریم‌ها و با کمترین امکانات از خود نشان داده بودند، به یکباره فروکش کرد و مدیران و کارگزاران سیاسی- اقتصادی و نظامی کشور را به این نتیجه رسانده بود که همانند جنگ تحمیلی، صلح تحمیلی را باید پذیرفت؟! یا اینکه دست‌هایی در کار بود تا...

نویسنده کتاب حاضر تلاش دارد تا پاسخ این سؤالات را از رهگذر رجوع به مستندات و واقعیت‌های آشکار و پنهان به دست آورده و با گردآوری اظهارنظرها و عملکرد افرادی که در آن دوران از حیات سیاسی- اجتماعی برخوردار بودند، خواننده را به کشف حقایق تاریخی رهنمون سازد.

 

جهت دانلود فایل pdf کتاب راز قطعنامه کلیک نمایید.

دانلود

 

جهت دانلود فابل pdf پیام امام خمینی (ره) برای مردم ایران در سالگرد کشتار خونین حج و قبول قطعنامه 598 کلیک نمایید.

 دانلود

 نشریه افسران (ویژه نامه پذیرش قطعنامه 598)


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۳/۱٢/٤ توسط **دیــــــــــده بان**

لوگوی دوستان

بالای صفحهتمامی حقوق این وبلاگ برای بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور رامسر محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.